fbpx

Dublin Waste to Energy

Dublin

Projekt

Paroc dostarczył zewnętrzne i wewnętrzne płyty warstwowe na budowę Covanta Dublin Waste-to-Energy (DWTE) w Poolbeg Dublinie w Irlandii. Budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Friis & Möltke, a jego unikalny kształt został zainspirowany muszlami.

Ogromny obiekt DWTE zamyka cały proces przetwarzania odpadów w energię w jednym miejscu, tworząc fascynującą sylwetkę w otwartym krajobrazie. Budynek jest ogromny: 194 metry długości, 128 metrów szerokości i 52 metry wysokości. Projektanci nie chcieli, aby wyróżniał się on na tle otoczenia, dlatego dla całej elewacji wybrano stonowany matowy kolor. Ze względu na unikalny kształt budynku, Paroc Panel System zaprojektował i wyprodukował specjalnie ukształtowane, bardzo skomplikowane panele narożne do tego projektu.

Kształt muszli – wyzwanie, któremu wspólnie sprostaliśmy

Zaokrąglony narożnik budynku stanowił szczególne wyzwanie i poproszono nas o przygotowanie naszych rekomendacji, w jaki sposób można to osiągnąć, a także przykładowej makiety do wglądu dla klientów i ich konsultantów. Wreszcie trapez był kształtem przyjętym do uzyskania dużych zaokrąglonych narożników. Panele trapezowe zmniejszają się od dołu do góry i segmentują wokół narożnika, aby osiągnąć pożądany efekt.

Inne wyzwania obejmowały zachodnią elewację budynku, w której ściana jest nachylona pod kątem 13° od pionu, a także pod kątem 97,5° od poziomu. Oznaczało to, że kwadratowe końce płyty nie stykają się z podporami belek dwuteowych. Rozwiązaniem było przycięcie końców paneli małym cięciem ukośnym, w wyniku czego każdy panel na elewacji zachodniej został przecięty w kształcie równoległoboku.

Nowa aprobata FM 4881 umożliwia rozpiętość 6 metrów w ścianach zewnętrznych
Panele są w pełni zgodne z europejskimi przepisami dotyczącymi wyrobów budowlanych, które weszły w życie w lipcu 2013 r. Są zatwierdzone przez Factory Mutual: spełniają normę FM 4881 do użytku zewnętrznego i normę FM 4880 do użytku wewnętrznego.

Panele Paroc są pierwszymi lekkimi płytami warstwowymi na świecie, które spełniają normę FM 4881 do stosowania na zewnątrz w konstrukcjach jednoprzęsłowych osiągających rozpiętość 6,1 metra bez żadnych wtórnych podpór stalowych.

„Wysoka jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo przeciwpożarowe paneli Paroc Panel System to dobrze znane korzyści na rynku”, stwierdza dyrektor ds. eksportu Tom Österlund. „Dzięki optymalizacji zapotrzebowania na konstrukcje wsporcze pod panele zmniejszą się całkowite koszty budowy. Na przykład, zgodnie z obliczeniami, oszczędności mogą wynieść ponad 30 €/m2 przy rozpiętości 6 metrów w porównaniu z rozwiązaniami panelowymi wymagającymi podpór na 2 metry”.

Fire safety with Paroc internal walls

Nasze płyty izolacyjne zostały użyte również do budowy wewnętrznych zapór ogniowych i przegród dymowych. Ze względu na złożoność instalacji w budynku konieczne było zamontowanie instalacji przed okładziną zewnętrzną. Dotyczyło to również wewnętrznych ścian ogniowych i przegród dymoszczelnych przeznaczonych do przenoszenia obciążeń zewnętrznych do wysokości 50 m do czasu zamontowania ścian zewnętrznych i dopiero wtedy narażenia ścian wewnętrznych na obciążenia wewnętrzne.

Wartość zamówienia paneli i akcesoriów wyniosła ok. 2 mln euro, a zakład rozpoczął działalność w 2017 roku. Z 600 000 ton odpadów zapewni energię elektryczną dla 80 000 domów i ciepło dla ponad 50 000 domów.

 

  • Lokalizacja:Dublin
  • Rok budowy:2017